18. 6. 2019
Vytisknout Poslat na e-mail

Onkologická onemocnění jsou velice rozmanitou, ale i rozšířenou skupinou lidově nazývanou rakovina. Obecně lze říci, že jde o stav, kdy se některé buňky těla vymknou kontrole a začnou se neřízeně množit. Tak vzniká nový útvar – nádor. Mohou vznikat sporadicky, nebo na základě dědičném (mutace v určitém genu). Podle charakteristiky a prognózy nádoru rozeznáváme dvě základní skupiny: benigní (nezhoubné) a maligní (zhoubné) nádory.

Střeva

Benigní nádory

Existuje mnoho druhů benigních nádorů střev. Setkáváme se s těmito typy:

  • leiomyom – nádor z hladké svaloviny;
  • hemangiom – roste z krevních cév;
  • lipom – vytvořen z tukové tkáně;
  • lymfom – nádor vyrůstající z mízních uzlin;
  • adenom – tvořený žlázovým epitelem;

a v neposlední řadě:

  • polypy – jde o vyklenutí sliznice; mohou přímo nasedat na stěnu (přisedlé) nebo výrazněji prominovat do prostoru (stopkaté). Pokud se vyskytují hromadně, mluvíme o stavu zvaném polypóza.

Rizikem nezhoubných nádorů je, že se mohou maligně zvrhnout (zejména adenomy) nebo při výraznějším růstu dovnitř orgánu mohou ucpat lumen střeva a způsobit jeho neprůchodnost.

Léčba probíhá zejména v případě polypů lokálně, kdy jednotlivé polypy odstraňujeme endoskopicky. Při polypóze nebo jiných benigních lézích resekujeme postiženou část střeva, někdy dokonce i celý tračník.

Maligní nádory

Kolorektální karcinom

Ve vyspělých zemích světa patří k nejčastějším maligním nádorům. Jeho výskyt je podmíněn geneticky a také je velmi ovlivněn vnějšími faktory (stravovací návyky, pohyb atd.), ovšem přesné souvislosti ještě nebyly objasněny. Vytváří se na podkladě adenomu, přes který se mění v karcinom, nebo na podkladě např. ulcerózní kolitidy (intraepitelové neoplazie). Velmi často se kolorektální karcinom rozvíjí u pacientů s familiární adenomatózní polypózou. Asi 40 % karcinomů se vyskytuje v rektu, přibližně 25 % v sigmoideu (esovitá klička) a ostatní různě v průběhu tlustého střeva. Nádory mohou mít různý tvar (od vypouklých přes vyhloubené až po cirkulární). Pokud je zhoubným bujením postižena pouze sliznice nebo podslizniční vrstvy, jsou nádory z 90 % léčitelné. Protože zůstávají dlouho bez příznaků, narůstají často do útvarů vyplňujících lumen střeva.

Ke komplikacím kolorektálního karcinomu patří právě tvorba metastáz (uzliny, játra, ovaria či plíce a šíření po peritoneu), mnohdy dříve stenóza střeva až do rozvoje ileu (neprůchodnosti) nebo perforace (proděravění) stěny střeva nádorovým prorostením a vznik akutní příhody břišní. Léčba zahrnuje následující kroky: nejprve proběhne chirurgický zákrok spočívající v resekci postiženého úseku střeva, nejlépe s vybráním spádových uzlin. Pokud to umožňují okolnosti (místo výskytu nádoru, rozsah a míra postižení střeva), vytváří se anastomóza ze zachovaných úseků střeva. Ne vždy je to možné, a tak se vyrobí vývod střeva před nádorem – stomie. Následuje cytostatická chemoterapie a bolest je tlumena analgetiky. Tenké střevo se potom napojuje buď na konečník, nebo se zakládá ileostomie.

Karcinom anu (anus = řiť)

Tento nádor postihuje buď okraj řitního (análního) otvoru nebo anální kanál. V prvních stadiích připomíná drobnou ulceraci (vřídek) s navalitými okraji nebo se může jevit jako dermatitida (zánět kůže). Jeho velmi nepříznivou vlastností je prorůstání a hluboké infiltrování do svaloviny svěrače. Z toho také plyne, že pokud není diagnostikován opravdu včas, musí být pacientovi při operaci vytvořena stomie, protože postižený svěrač nelze kvůli rozsahu infiltrace v řadě případů zachránit.

Močovody, močový měchýř a močová trubice

Jedním z nejčastějších důvodů k založení urostomie je nutnost odstranění močového měchýře. Přistupuje se k němu zejména při operaci močového měchýře pro rozsáhlý nádor. Nádorová onemocnění se nejčastěji projevují hematurií (krev v moči).

Kromě benigního (nezhoubného) papilomu, který se vyskytuje především u mladších pacientů, se ve vylučovací soustavě mohou nacházet různé maligní nádory, z nichž nejčastější je urotelový karcinom. Jde o tumor vznikající ze slizniční výstelky (epitelu) orgánů vylučovací soustavy. Tyto karcinomy cest močových jsou nejčastěji lokalizovány v močovém měchýři, vzácněji v ureterech (močovodech) nebo v uretře (močová trubice). Urotelové nádory mají různé stupně malignity a též chování a vzhled.

Od papilárních neoplazií (změn) nízkého maligního potenciálu přes karcinomy nízkého stupně malignity (např. uroteliální/u­rotelové karcinomy s prstenčitými buňkami) po tzv. high grade uroteliální/u­rotelové karcinomy (např. „nested“ varianta, mikropapilární karcinom atd.), které jsou velmi agresivní, rychle rostou, vyskytují se i v hlubších vrstvách stěny orgánu a mohou ji i prorůstat. Spolupráce urologa, onkologa, patologa a případně chirurga je proto při léčbě tumorů močových cest opravdu nezbytná.

Méně časté nádory močových cest

Spinocelulární karcinom

Jde asi o 5 %–15 % nádorů močového měchýře. Častěji ho nacházíme u pacientů ve věku mezi 60–70 lety. Klinicky se obvykle projevuje, podobně jako jiné nádory močového měchýře, hematurií. Bývá dáván do souvislosti s chronickým drážděním zánětem, eventuálně zánětem spojeným s urolitiázou (lidově označována jako písek nebo kamínky v močových cestách), někdy bývá spojován s HPV (papilomavirovou) infekcí. Tyto karcinomy potom tvoří prostorově výrazné útvary, které mohou uzavřít lumen orgánu.

Adenokarcinom
Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek