Dobrý den, děkujeme za váš dotaz. Ano, jizvy, respektive místa po chirurgickém zákroku mohou být citlivější na změnu tlaku, což s sebou změna počasí přináší. Na změnu počasí reaguje tělo většinou změnami tělesné teploty, krevního tlaku a právě svalovým napětím. Při bolesti lze užívat volně prodejné léky na bolest, pokud je dobře snášíte. Nicméně takto na dálku a při neznalosti vašeho současného zdravotního stavu a spojitostí s císařským řezem, bych vám doporučila, aby jste se obrátila na svého ošetřujícího lékaře, a poradila se s ním.
 

Dobrý den,

Pupeční kýla vzniká v místě, kde původně, během nitroděložního života, vstupovaly a vystupovaly do/z těla plodu cévy, které mu z placenty přiváděly okysličenou krev a živiny nezbytné pro jeho vývoj a naopak odkysličenou krev se zplodinami metabolismu odváděly do placenty zpět. Po porodu se pupečník přestřihne a podváže, aby u novorozence nedocházelo zbytečně ke krvácení z cévních pahýlů. Tyto cévy nadále ztratí svůj význam, který měly, a tzv. obliterují, neboli se změní ve vazivové pruhy. V břišní stěně, v místě pupku, tak vznikne vazivová jizva. Jizva však nemusí být tak pevná, jako okolní břišní stěna, proto při zvýšeném nitrobřišním tlaku, typicky např. při zvedání těžkých břemen, při sportu, kašli, při stolici atd. může dojít k tomu, že jizva tlak nevydrží a „rozjede se“. Břišní obsah – střeva, břišní předstěra (latinsky omentum) jsou vtlačeny do tohoto vzniklého otvoru, tzv. kýlní branky.

Dále záleží na tom, jak moc těsná kýlní branka je a jak moc dovoluje vnitřním orgánům po povolení tlaku zase vcestovat zpět na svoje místo, do dutiny břišní. To může být zcela volné, takže to pacient buď vůbec nic negativního nevnímá a někdy ani nevidí na pupku žádnou větší „bulku“, přes různé pocity tlaku a déle trvající bolesti, až po tzv. náhlou příhodu břišní, kdy předstěra nebo střevo zůstanou uskřinuty v kýlní brance, je zde omezena pasáž střevem nebo/i cévní zásobování. Toto je život ohrožující stav, který nesnese odkladu a vyžaduje okamžitou operaci.

Řešení kýl obecně patří mezi standardní operační chirurgické výkony. Podle rozsahu kýly se volí buď standardní „otevřená“ operace, kdy operatér přistupuje ke kýle řezem směrem od kůže přes jednotlivé vrstvy břišní stěny, zrekonstruuje místo, kde kýla vznikla, tzv. plastikou, jinými slovy otvor sešije a provede tzv. svalovou plastiku, prostě provede rekonstrukci a zesílení celé břišní stěny zamezující opětovnému vzniku kýly. Dnešním moderním a velice rozšířeným způsobem jsou plastiky řešené tzv. endoskopicky, kdy se buď chirurgický výkon provede v břiše pacienta pomocí laparoskopicých nástrojů, pomocí několika vpichů a buď postupuje obdobně, jako při otevřené operaci, nebo přes kýlní branku přešije tzv. síťku, která při zvýšení nitrobřišního tlaku fyzicky brání břišnímu obsahu do kýlní branky vstoupit. Každé chirurgické řešení má svoje indikace a tedy důvody, proč ho pro ten, či onen typ té či oné kýly použít. Poraďte se proto se svým ošetřujícím lékařem, jistě Vám vše rád vysvětlí, zdůvodní a vybere pro Vás ten nejlepší způsob řešení. 

Operace pupeční kýly je zpravidla relativně jednoduchým chirurgickým výkonem, kterého není se třeba nijak zvlášť obávat. Dnešní medicína podobných výkonů dělá tisíce, proto pokud Vám Váš lékař operaci doporučuje, má k tomu svoje pádné důvody a pokud by Vám vážná rizika hrozila, určitě by to s Vámi probral. Nicméně jako u každé operační intervence mohou nastat v nějakém malém procentu případů nežádoucí komplikace, to jdu ale už za rámec Vašeho dotazu. 
 

Důležitější než metoda operace je kvalitní operatér a možnost kvalitní pooperační péče. Nejlepší cesta by byla najít jednoho operatéra, který dle vyšetření a po domluvě s pacientem určí pořadí operací a poté je provede. Vybere si sám nejvhodnější metodu, kterou standardně provádí, a tedy umí. Všechny uvedené metody slibují lepší výsledek než klasická metoda. Jejich výhody jsou ale zpravidla v případech hrubých deformit končetin, například po závažných úrazech. Při běžných nálezech nemusí významně zlepšovat výsledek a mohou naopak například prodloužit operační čas. Implantáty všech renomovaných firem mají v určité cenové kategorii srovnatelnou životnost. Takže závěrem lze zopakovat, že nejdůležitější je renomovaný operatér, kterému důvěřuje pacient, v renomovaném zařízení, které má dobrou návaznost na rehabilitační péči. Nezanedbatelná je i vzdálenost pracoviště od bydliště. Bližší pracoviště umožňují snadnější kontroly v případě potřeby.

Dobrý den, konkrétní situaci musí posoudit lékař operatér, který je za výsledek částečně zodpovědný. V tomto případě, když nemůžete chodit, moc jiných možností než reoperace ani nezbývá.

Dobrý den, nárok na lázeňskou léčbu po náhradě kolenního kloubu se ve většině případů přiznává. Možnost přiznání invalidního důchodu záleží kromě výsledku operace také na typu práce, kterou pacient před onemocněním vykonával. Většinou nelze s náhradou kolenního kloubu vykonávat těžkou fyzicky náročnou práci.

Dobrý den, nejdůležitější je zvýšení stability kolenního kloubu posílením stehenního svalstva. V první fázi je nejlepší k posílení svalstva použít kolo či rotoped, prostě aktivitu bez doskoků a větší zátěže dosud nezregenerovaných chrupavek. Možno kombinovat s aktivitami ve vodě (plavání či cvičení) a speciálním cvičením v posilovně.

Dobrý den, domácí magnetoterapie je z hlediska náhrady kolenního kloubu v tomto případě možná. Je nutné vyloučit další kontraindikace domácí magnetoterapie, jako je například implantovaný kardiostimulátor. Magnetoterapie je jen pomocná metoda, důležitější je správné pravidelné cvičení.

Dobrý den, použití drénů záleží na zvyku pracoviště. Hojení rány je individuální, záleží více okolnostech, jako například na dalších onemocněních pacienta, reakci na šicí materiál apod. Je správně, že pokud nejde vše podle plánu, nebo představ pacienta, dostaví se na kontrolu k operatérovi.

Dobrý den, rozcvičování kolene po sešití menisku záleží na době od operace a typu sešití. Kromě toho každý operatér může mít poněkud odlišný názor na rozsah pohybu a možnou zátěž určitou dobu po operaci. Nelze tedy obecně poradit cvičení. Je nutno držet se doporučení operatéra.

Není k dispozici registr jednotlivých metod operace TEP – jaká technika /firma/ je používána v kterém zařízení. Obecně lze více než metodu doporučit ortopeda operatéra, kterému pacient důvěřuje. To znamená, na kterého jsou dobré reference, který operuje dostatek výkonů, který se o pacienta postará i po operaci, který je v dosahu od bydliště (pro případ komplikací), apod. Od něj je nejvhodnější si nechat doporučit implantát (typ operace), se kterým má nejlepší zkušenosti.

form

Zadejte dotaz do poradny

Vyberte si téma, které je pro vás důležité, a napište nám, s čím potřebujete poradit. Nezapomeňte uvést svůj e-mail, abychom vám na něj mohli poslat naši odpověď. Komunikace je důvěrná a vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

sidebar