5. 12. 2014
Vytisknout Poslat na e-mail

Operace kýly je jedním z nejstarších a nejčastějších výkonů břišní chirurgie. Nazývá se také „plastika kýly“. Lékaři mají na výběr z několika operačních technik, které volí především podle druhu i rozsahu kýly a podle stavu konkrétního pacienta.

Cílem operace kýly je vždy:

  • nalezení kýlního vaku;
  • odříznutí nebo zanoření kýlního vaku do dutiny břišní;
  • sešití otvoru v břišní stěně, případně zacelení a zpevnění pomocí speciální „záplaty“ (kýlní síťky, samorozpínací zátky).

Otevřená a laparoskopická plastika kýly

Podle toho, jak chirurg do dutiny břišní vstupuje, dělíme plastiky kýly na otevřené neboli klasické a laparoskopické neboli miniinvazivní. Základem otevřené operace je vytvoření řezu, kterým se lékař dostane ke kýlnímu vaku. Následuje sešití otvoru v břišní stěně, případně vložení speciálního materiálu určeného pro plastiku kýly, a sešití řezu. Výkon lze provádět jak v celkové anestezii, tak při místním umrtvení. Záleží na typu a rozsahu kýly a zdravotním stavu pacienta.

    Druhou možností je laparoskopický výkon. Chirurg ke kýlnímu vaku proniká několika nevelkými řezy speciálními nástroji, kterými umístí a zafixuje kýlní síťku. Operaci provádí pod kontrolou kamery. Laparoskopická operace zanechává v místě vstupu nástroje do těla jen minimální jizvy. Její další výhodou je i kratší doba pobytu v nemocnici a rychlejší zotavení pacienta.

    Plastika s napětím, nebo bez napětí?

    Toto rozdělení operačních výkonů neříká nic o tom, s jakým zaujetím lékař operuje, ale označuje způsob, jakým chirurg uzavře defekt v břišní stěně. U plastiky kýly s napětím je otvor v břišní stěně uzavřen stehy, které vytvářejí napětí na okrajích otvoru a drží je u sebe. Toto napětí může být v pooperačním stadiu vnímáno pacientem jako bolest. U plastiky kýly s napětím dochází také k vyššímu počtu recidiv, proto se doporučuje jen u velmi malých kýl, například u dětí.

    Plastika bez napětí znamená, že lékař k uzavření otvoru v břišní stěně použije speciální materiál, který otvor vyplní nebo překryje, aniž by se jeho okraje sešily přímo k sobě. Jako výplňový materiál může být použita samorozpínací zátka nebo kýlní síťka fungující jako záplata, případně kombinace obou. Výhodou této operace je nižší pravděpodobnost, že se kýla objeví znovu, a kratší doba rekonvalescence. Operace může být provedena otevřenou technikou i laparoskopicky.

    Centra pro kýly

    V současné době se některá chirurgická pracoviště na léčbu kýly specializují. Pracují podle dostatečně vyzkoušených a zavedených operačních postupů, ale s dokonalejšími materiály, především s kýlními síťkami, a rozvíjejí laparoskopické techniky.

    Pokud vás plastika kýly čeká, nebojte se lékaře požádat o vysvětlení, jaký způsob operace doporučuje a proč. Tento rozhovor však neodkládejte až na dobu, kdy budete ležet na operačním sále. Centra pro operace kýl mají své poradny, kde je možné vše s chirurgem konzultovat ještě před zákrokem.

    Poradna

    Poradna

    Zeptejte se, poradíme

    Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

    Poradna
    Mohlo by se vám líbit
    Rehabilitační ústav v Hrabyně
    Návrat člověka do aktivního života je smyslem naší práce

    Rehabilitační ústav v Hrabyni je místem, kde se díky silně proaktivnímu přístupu k pacientům vrací...

    Celý článek
    MUDr. Zdeněk Coufal
    Koronární intervence: co to je a co vás při ní čeká?

    Intervenční kardiologie je jedním ze samostatných kardiologických oborů. Zabývá se diagnostikou a...

    Celý článek
    Jak pečovat o jizvu po císaři
    Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

    Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

    Celý článek