5. 12. 2014
Vytisknout Poslat na e-mail

Operace kýly je jedním z nejstarších a nejčastějších výkonů břišní chirurgie. Nazývá se také „plastika kýly“. Lékaři mají na výběr z několika operačních technik, které volí především podle druhu i rozsahu kýly a podle stavu konkrétního pacienta.

Cílem operace kýly je vždy:

  • nalezení kýlního vaku;
  • odříznutí nebo zanoření kýlního vaku do dutiny břišní;
  • sešití otvoru v břišní stěně, případně zacelení a zpevnění pomocí speciální „záplaty“ (kýlní síťky, samorozpínací zátky).

Otevřená a laparoskopická plastika kýly

Podle toho, jak chirurg do dutiny břišní vstupuje, dělíme plastiky kýly na otevřené neboli klasické a laparoskopické neboli miniinvazivní. Základem otevřené operace je vytvoření řezu, kterým se lékař dostane ke kýlnímu vaku. Následuje sešití otvoru v břišní stěně, případně vložení speciálního materiálu určeného pro plastiku kýly, a sešití řezu. Výkon lze provádět jak v celkové anestezii, tak při místním umrtvení. Záleží na typu a rozsahu kýly a zdravotním stavu pacienta.

Druhou možností je laparoskopický výkon. Chirurg ke kýlnímu vaku proniká několika nevelkými řezy speciálními nástroji, kterými umístí a zafixuje kýlní síťku. Operaci provádí pod kontrolou kamery. Laparoskopická operace zanechává v místě vstupu nástroje do těla jen minimální jizvy. Její další výhodou je i kratší doba pobytu v nemocnici a rychlejší zotavení pacienta.

Plastika s napětím, nebo bez napětí?

Toto rozdělení operačních výkonů neříká nic o tom, s jakým zaujetím lékař operuje, ale označuje způsob, jakým chirurg uzavře defekt v břišní stěně. U plastiky kýly s napětím je otvor v břišní stěně uzavřen stehy, které vytvářejí napětí na okrajích otvoru a drží je u sebe. Toto napětí může být v pooperačním stadiu vnímáno pacientem jako bolest. U plastiky kýly s napětím dochází také k vyššímu počtu recidiv, proto se doporučuje jen u velmi malých kýl, například u dětí.

Plastika bez napětí znamená, že lékař k uzavření otvoru v břišní stěně použije speciální materiál, který otvor vyplní nebo překryje, aniž by se jeho okraje sešily přímo k sobě. Jako výplňový materiál může být použita samorozpínací zátka nebo kýlní síťka fungující jako záplata, případně kombinace obou. Výhodou této operace je nižší pravděpodobnost, že se kýla objeví znovu, a kratší doba rekonvalescence. Operace může být provedena otevřenou technikou i laparoskopicky.

Centra pro kýly

V současné době se některá chirurgická pracoviště na léčbu kýly specializují. Pracují podle dostatečně vyzkoušených a zavedených operačních postupů, ale s dokonalejšími materiály, především s kýlními síťkami, a rozvíjejí laparoskopické techniky.

Pokud vás plastika kýly čeká, nebojte se lékaře požádat o vysvětlení, jaký způsob operace doporučuje a proč. Tento rozhovor však neodkládejte až na dobu, kdy budete ležet na operačním sále. Centra pro operace kýl mají své poradny, kde je možné vše s chirurgem konzultovat ještě před zákrokem.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
MUDr. Zdeněk Coufal
Koronární intervence: co to je a co vás při ní čeká?

Intervenční kardiologie je jedním ze samostatných kardiologických oborů. Zabývá se diagnostikou a...

Celý článek
Jak pečovat o jizvu po císaři
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek
Ošetření bércového vředu
Co pomáhá na bércové vředy a jak jejich vzniku předcházet?

Léčba bércových vředů je zpravidla náročná a vyžaduje aktivní přístup ze strany pacienta. Přečtěte...

Celý článek