Nejlíp vám s životem na vozíku poradí peer mentor

Peer mentoring je registrovaná sociální služba, která pomáhá lidem po úraze či jiném poškození míchy vrátit se zpátky do života. Svou inspiraci našla v zahraničí u podobných projektů a funguje na principu „peer to peer“, což v tomto případě znamená, že si lidé pomáhají navzájem. Je totiž prokázáno, že osoba „čerstvě“ na vozíku přijímá lépe informace a zkušenosti od člověka, který si prošel podobnou zkušeností a novou životní situaci zvládnul. 

Objevujte svět i na vozíku

Kdy jste si naposledy někam vyrazili? Máte pocit, že je vozík tou největší překážkou na cestě za dobrodružstvím? Není tomu tak. Je totiž mnohem snazší uvěřit tomu, že se cestou určitě něco stane, než se na ni vydat. Cestování vás nabije novou chutí do života, rozšíří vaše obzory a hlavně vám dodá sebevědomí. Zažijete ten nezapomenutelný pocit, kdy si budete moci říci: „Já jsem to zvládl i na vozíku. A bylo to skvělé!“ Nejen letní měsíce vyzývají k hledání nových míst, která chcete poznat. Než se na cestu vydáte, bude to chtít trochu plánování.

Ano, i vy můžete | S radostí v sexuálním životě i na vozíku

Mnoho vozíčkářů řeší dilema, jak zůstat sexuálně aktivní po poškození míchy. A přitom ani vozík vás nemusí omezovat v tom, jak si užít sex pohodlně a bezpečně i vsedě a na dvou kolech. Základem je sebepřijetí, partnerovo či partnerčino pochopení, komunikace a touha zkusit něco nového. Sepsali jsme pro vás pár tipů, jak vrátit do vaší ložnice touhu a radost z objevování vlastní sexuality.

Vozík není překážka k splnění životních snů

Jeho cesta na vozíku začala neuváženým skokem po hlavě do mělké vody Máchova jezera. Následovala operace, pětiměsíční rehabilitace a sžívání se s novou životní situací. Martin Bolek to však nevzdal, přizpůsobil si práci pro domácí prostředí, věnuje se práci instruktora soběstačnosti na spinální jednotce a k tomu hraje závodně stolní tenis. To zní na pacienta na vozíčku docela slušně, nemyslíte? Ostatně, jak sám Martin tvrdí, stojí za to se s osudem poprat, ať máte či nemáte jakékoliv znevýhodnění. Přečtěte si o jeho inspirativním životním příběhu.

Kdo je připraven, není zaskočen, a to i v první pomoci

Ve vyhrocené situaci, která vyžaduje poskytnutí první pomoci, nebývá čas na dlouhé rozmýšlení. Proto je dobré se připravit v kurzech první pomoci. Aktuálně existuje i pro laickou veřejnost spousta možností, jak se dovzdělat. Díky tomu jistě přibyde situací, kdy se lidé do poskytování první pomoci dovedou aktivněji zapojit. 

Záchranka vás může odvézt i kvůli hmyzímu bodnutí

S příchodem letní sezóny přibývá případů bodnutí hmyzem. Vosí či včelí bodnutí již téměř každému z nás někdy znepříjemnilo léto. Nejedno bodnutí pak může skončit v rukou zdravotnické záchranné služby, protože vyvolá alergickou reakci. Aktuálně se s touto nepříjemností potýkají pacienti i zdravotníci stále častěji, protože alergií na vosí či včelí bodnutí strmě přibývá.

Návrat člověka do aktivního života je smyslem naší práce

Rehabilitační ústav v Hrabyni je místem, kde se díky silně proaktivnímu přístupu k pacientům vrací mnohým z nich opět chuť do života i po těžkých úrazech. Ústav původně vznikl za účelem léčby pacientů po těžkých pracovních úrazech a postupně vyrostl v komplex, který zvýšil úroveň a dostupnost péče v celém tehdejším Československu. Jak provoz Hrabyně funguje, nám svými slovy popsala primářka spinální rehabilitační jednotky MUDr. Hana Davidová.

Temperament a povahu nezmění ani úraz míchy

V mládí si po pádu ze stromu zlomila pár obratlů, žeber a obě ruce. Nehoda Alenu Jančíkovou nadobro upoutala na vozík. Říká o sobě, že temperament a povahu nezmění ani úraz míchy. Proto dnes vede Českou asociaci paraplegiků (CZEPA), lobbuje za lepší podmínky hendikepovaných u samotných politiků, a dokonce za svou práci získala Cenu Olgy Havlové a stříbrnou pamětní medaili Senátu ČR. Jaké má s CZEPA pro letošní rok plány a jaká jsou její doporučení pro nové pacienty na vozíku?