Temperament a povahu nezmění ani úraz míchy

V mládí si po pádu ze stromu zlomila pár obratlů, žeber a obě ruce. Nehoda Alenu Jančíkovou nadobro upoutala na vozík. Říká o sobě, že temperament a povahu nezmění ani úraz míchy. Proto dnes vede Českou asociaci paraplegiků (CZEPA), lobbuje za lepší podmínky hendikepovaných u samotných politiků, a dokonce za svou práci získala Cenu Olgy Havlové a stříbrnou pamětní medaili Senátu ČR. Jaké má s CZEPA pro letošní rok plány a jaká jsou její doporučení pro nové pacienty na vozíku?

Péčí o stomii svět ani život nekončí - říká stomický pacient

Když pan Lehovec v prosinci loňského roku prodělal operaci rekta a byla mu vyšita dočasná ileostomie, netušil, co všechno bude muset ve svém životě změnit. Po operaci byl zesláblý a musel se naučit o svou stomii pečovat. Dnes je pan Lehovec mile překvapen, že se se stomií dá žít stejně jako před operací. Velkou roli v tom sehrály i kvalitní stomické pomůcky B. Braun, které mu pomohla vybrat stomická sestřička. Jak si pan Lehovec poradil s nástrahami, které ošetřování stomie přináší?

Dobrý den, 

Nejvíce škody se nadělá na dětech, které se narodí s jednou zdravou ledvinou, nepřiměřená „péče“. Zdravé dítě se nemá v ničem omezovat. Riziko poškození ledviny úrazem je v běžném životě i v běžné sportovní činnosti extrémně nízké. Riziko může narůstat při extrémní činnosti, například vrcholově provozovaný hokej vede k mikrotraumatům ledviny, ale měl jsem v péči i extraligového hokejistu, který pokračovat v kariéře i po odstranění jedné ledviny. 

Na základě velkých studií, je známo, že poranění ledviny při tzv. kontaktních sportech je jen mírně častější než při gaučingu, na druhou stranu znám celou řadu mladých lidí, kteří byli zbytečně omezování ve sportovních aktivitách - např. ježdění na koni, krasobruslení apod. právě z obavy před poraněním ledviny. Jaký to mělo dopad na jejich psychiku a sebehodnocení, zvláště v období puberty se nemusím rozepisovat.  

Americká asociace pediatrů nedoporučuje tyto sporty:  box, basketbal, potápění, hokej, bojové sporty, rodeo, rugby, skoky na lyžích, házenou a fotbal. Je na Vás a na dítěti, co je důležitější, zda normální zdravý fyzický a psychický rozvoj za cenu zcela nepatrně vyššího rizika nějakého úrazu, který může potkat každého nebo život plný deprivace. 

Pokud chcete mít z vašeho syna normálního kluka, veďte normální život. K němu patří samozřejmě i sport a běžná strava. 
 

Polycystické onemocnění typu dospělých je tzv. autozomálně dominintně dědičné onemocnění. Z toho vyplývá, že dědičnost je přímá a každý nosič poškozeného genu má i projevy onemocnění. Pravděpodobnost přenosu na další generaci je 1:1. Proto strýc nemoc dostal, vaše maminka nikoliv a vy a vaše děti onemocnění mít nemůžete.

Dobrý den, dostal jsem na odpověď Váš dotaz. Bohužel hodnota kreatininu 285 svědčí pro velmi oslabenou funkci ledvin. Z Vašeho dotazu nelze zjistit, co je příčinou. Často to je cukrovka, vysoký tlak, obezita, někdy zvětšená prostata a nejčastěji všechno dohromady. Cílem léčby by měla být snaha o léčbu všech těchto faktorů, tedy snaha o normální krevní tlak, cukr, snaha o zhubnutí.

Nutný je dostatečný fyzický pohyb. K hubnutí je dobré se obrátit na odborníky v tomto oboru, existuje celá řada nutričních poradců, kteří pacientovi pomohou s tvorbou jídelníčku. Podmínkou je však chuť a snaha samotného pacienta. Bez toho to nepůjde. Změnu musí chtít sám. Co se týče funkce ledvin, měl by být již sledován na odborné nefrologické ambulanci. Cílem je sledování rychlosti zhoršování funkce ledvin, léčba a v případě dalšího zhoršování příprava k náhradě funkce ledvin. 
 

Dobrý den, pokud pracujete jako lesní dělník jedná se zřejmě o významnou fyzickou zátěž, při níž se člověk i potí a pak menší výdej moči než příjem tekutin je normální. Není normální, že chodíte močit 6x za noc. Na prvním místě u chlapa našeho věku (taky 1965) na prvním místě je nutné zkontrolovat prostatu. Doporučuji se s potížemi svěřit urologovi, který si vás vyšetří, zjistí, zda není větší prostata, zda je močení volné a zda po vymočení nezůstává v močovém měchýři příliš hodně moči. 

Pokud by urolog zjistil, že po jeho stránce je vše v pořádku, pak bude nutné pátrat dál, proč, chodíte v noci tak často močit. Může za tím být skryto nějaké interní onemocnění jako cukrovka, oslabené srdce, ledviny, ale to už po internetu nevyřešíme. 
 

Dobrý den, hodnota kreatininu 94 u jedné ledviny je výborná. Samozřejmě zdraví ledviny nelze posuzovat jen podle hladiny kreatininu.
 

Vyklenutí v místě jizvy po nefrektomii a indikaci k její operaci řeší urolog. Posoudit musí při vlastním vyšetření v ambulanci.