form

Zadejte dotaz do poradny

Vyberte si téma, které je pro vás důležité, a napište nám, s čím potřebujete poradit. Nezapomeňte uvést svůj e-mail, abychom vám na něj mohli poslat naši odpověď. Komunikace je důvěrná a vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

sidebar

Dobrý den, odpovídám na otázku z webu lepsipece.cz. Předpokládám, že hovoříte o hypovitaminóze vitamínu D. S nedostatkem vitamínu D se potýká velká část naší populace. Možná i více než 50 %. Nejvíce vit. D a zároveň nejlépe vstřebatelný je ze slunečního záření. V zimních měsících je to velmi obtížné. Z potravin mají nejvíce vit. D - tučné mořské ryby (jako je losos, tuňák, sardinky, makrela), játra (i rybí játra), vejce, mléko a mléčné výrobky a různé potraviny, které jsou o vit. D obohaceny. Je vhodné, zejména v zimních měsících vitamín D doplňovat pomocí doplňku stravy. Jsou různé formy - tablety, tobolky, kapky. Užívat dle doporučeného dávkování nebo po konzultaci s lékařem. Je dobré i doplňky stravy užívat společně s jídlem a tukem. Aby se lépe vstřebal a využil. Protože vit. D je vitamín rozpustný v tucích. Při dlouhodobě snížené hladině vit. D je vhodné konzultovat suplementaci s lékařem. Aby nedocházelo k předávkování vit. D. Což je ale méně častý jev.

Dobrý den, přibírání na váze určitě je možné i pod dohledem lékaře. Ve specializovaných nutričních ambulancích je možné zajistit speciální nutriční podporu (sipping). Což je energeticky bohatá a vyvážená nutriční podpora, sloužící k doplnění a navýšení energetického příjmu. Pokud ambulance nabízí i službu poradenskou, tak jídelníček většinou skládá nutriční terapeut. Můžete se obrátit i na naše nutriční ambulance

Dobrý den, o užívání doplňků stravy by bylo dobré, aby o tom věděl ošetřující lékař. Ale dle mého názoru můžete zvolený doplněk stravy může užívat i nadále. 

Dobrý den, reaguji na váš dotaz. Nepíšete o jakou firmu pomůcek se jedná. Myslím, že by to prosakovat nemělo. Doporučuji obrátit se přímo na výrobce.

Pokud má váš otec kolostomii, měla by odcházet stolice formovaná, nemusí být úplně tuhá, ale řídká by již neměla být. Doporučuji konzultaci s lékařem chirurgem, který o otce pečuje. Případně vás odkáže na nutričního specialistu. Můžete se obrátit na naše nutriční ambulance.

Dobrý den, přesně jak píšete, je to těžká odpověď, vzhledem k neznalosti nejen diagnózy, ale i k celkovému stavu vašeho tatínka. V noci samozřejmě problém nastat může. Pomůcka může podtéct, odlepit se, bylo by to hodně starostí. Moc vám neporadím, nechala bych na uvážení LDN, tam vašeho tatínka znají nejlépe.

Dobrý den. Děkujeme za Váš dotaz. Léčba bércových vředů je velmi široká a vždy závisí na stavu rány, celkovém stavu pacienta a přidružených onemocnění. Rány se velmi často komplikovaně hojí. Pokud dolní končetina má nyní jinou barvu, může být oteklejší, je nejlépe navštívit odborného lékaře k zhodnocení stavu, jelikož se může jednat o počínající zánět a je potřeba zvážit nastavenou terapii a  celkovou léčbu např. antibiotiky. 
 

Dobrý den. Děkujeme za dotaz. Dle vašeho popisu se může jednat o reakci pokožky na materiál, nejspíše lepidlo. Někdy tato reakce může vzniknout v kombinaci s teplým počasím a vyšší potivostí pokožky, nebo jako alergická reakce na nějakou složku materiálu. Pokud by se jednalo o podráždění pokožky právě v kombinaci s počasím, tak stačí materiál odstranit, pokožku omývat čistou vodou, postižené místo udržovat čisté a suché a podráždění by mělo postupně odeznít. Pokud by se jednalo o alergickou reakci, a obtíže přetrvávají, doporučuji navštívit praktického/kožního lékaře ke zvážení vhodné masti/léku k lokálnímu použití. Dobrý den, můj manžel měl erysipel, následně se mu utvořil vřed. Léčím to mastí Hemogel, okolí vředu je klidné ale rána se nechce zhojit. Ptám se na jiné řešení.

Dobrý den. Děkujeme za Vás dotaz. Ke vzniku rány došlo v poměrně obtížném terénu, takto vzniklá rána může být hůře zhojitelná. Bohužel v současné chvíli nevím, jak přesně rána vypadá, takže vám nelze doporučit materiál. Mohu vám, ale nabídnout péči v našich odborných ambulancích pro léčbu chronických ran, na které se můžete s důvěrou obrátit. Posílám odkaz na seznam míst. Pokud by pro vás byly ambulance nedostupné, prosím kontaktujte mě a mohu vám doporučit partnerská centra, kde se o vás postarají.

Dobrý den. Děkujeme za dotaz. Je nám líto, že se nacházíte v takové těžké situaci. Dekubity i IV. kategorie se léčit dají, ale jedná se o komplexní přístup v léčbě. Vždy je nutné posoudit stupeň dekubitu a zvolit vhodnou terapii. Ta se skládá s léčebných prostředků na daný defekt, ale také polohování, výživy a hydratace a určitě i tlumení bolesti. V současném stavu dle vašeho popisu, by stran defektů byla potřeba nejspíše soustavná péče, kde se budou řešit nejen defekty samotné, ale právě i hydratace a výživa. Chápu, že situace pro vás není lehká, nicméně zdravotní obtíže, ani dosavadní péči neznáme, tak jí nemůžeme hodnotit.